вівторок, 19 січня 2021 р.

8 клас (хлопці)

 19.01.2021


Тема: Обробка деревини.


Завдання: Ознайомитися з теоретичним матеріалом.

В сучасному світі лісоматеріали активно використовуються не тільки для виробництва меблів, але й для конструкцій будинків, котеджів та різноманітних декоративних елементів. Деревина потрібна для виготовлення музичних інструментів, спортивного й господарського інвентарю. Однак, для того щоб отримати кінцевий продукт, деревину потрібно обробити.

Сучасні технології обробки лісоматеріалів можна поділити на три основні типи:

  • Біологічний;

  • Механічний;

  • Хімічний.

Після застосування цих методів обробки можна отримати достатньо широкий асортимент продукції, основу якої складає деревина. Звісно, при обробці лісоматеріалів кожним із цих методів, повинна дотримуватись техніка безпеки.

Біологічний метод обробки

Технологія обробки біологічним методом передбачає перероблювання деревини низької якості, а також великої кількості різних відходів деревини й сільськогосподарських відходів в дуже цінні продукти — кормові білкові дріжджі. Крім цього, під час такої обробки виробляється етиловий спирт та інші корисні речовини. Основна задача біологічного методу обробки деревини є забезпечення сільськогосподарського виробництва необхідною сировиною мікробіологічного синтезу. Слід зазначити, що виробництво будь-якої сировини із деревини є екологічно чистим.

На кожному деревообробному, лісопильному або хімічному виробництві технологічна обробка деревини здійснюється поетапно. На кожному етапі деревина наділяється певною властивістю, що повинна відповідати конкретним вимогам ринку.

Механічна технологія обробки

Під час механічної обробки лісоматеріалів відбувається зміна форми та об’єму деревини без зміни самої структури, як при хімічному способі. Більша частина деревини обробляється таким чином, що порушується зв’язок між її волокнами. В основі такої обробки є властивість деревини ділитися, що здійснюється головним чином різанням. Лісоматеріали можна пиляти, стругати, різати, дерти, фрезерувати, свердлити. Набагато рідше використовується обробка деревини без порушення зв’язку між волокнами, наприклад — пресування або гнуття. Для реалізації такої обробки майстри використовують пластичні властивості деревини, тобто здатність зберігати надану їй форму після закінчення дії зовнішніх сил.

В процесі різання деревини спостерігається порушення зв’язків між її структурними складовими в напрямку різання. Деревина, що обробляється різанням ділиться на частини з утворенням стружки або без її утворення. Якісний показник — це висока точність розмірів оброблюваних виробів. Різання, мабуть, самий важливий технологічний процес. За таким принципом працюють більшість верстатів та автоматичних ліній.

При обробці розколюванням – деревина ділиться на шари вздовж волокон, а не по заданому напрямку.

В ході обробки високим тиском деревина змінює форму шляхом гнуття, вигинання та пресування. Для того щоб зігнути заготовку із деревини, її необхідно попередньо пропарити для підвищення еластичності. Частіш за все гнуто-клейові вироби виробляють із фанери або шпону. В процесі пресування отримуються деревостружкові плити (ДСП) або брикети.

При дробленні лісоматеріали діляться на частини хаотично по самим слабким зв’язкам в матеріалі, без збереження геометрії частин. Така обробка характерна для процесу ударного дроблення, фрикційного руйнування й абразивного розмелювання.

Хімічна техніка обробки

В процесі такої обробки деревина підлягає дії різноманітних хімічних з’єднань. Хімічна обробка деревини використовується для:

  • Целюлозно-паперового виробництва (виготовлення паперу і картону);

  • Гідролізного виробництва, яке основане на процесі розщеплення полісахаридів, які містяться в деревині, до моносахаридів. Моносахариди можна продавати в якості готового продукту, глюкози й ксилози. Однак, частіше всього суміші моносахаридів піддають біохімічному перероблюванню з утворенням етилового спирту й дріжджів або хімічному перероблюванню з утворенням фурфурола й ксиліту;

  • Піролізу (сухої перегонки) деревини для отримання деревного вугілля, метилового спирту, оцтової кислоти, фенольної смоли, різних розчинників органічного походження;

  • Каніфольно-скипидарного виробництва. Ці речовини застосовуються при виробництві лакофарбової, парфумерної та фармацевтичної продукції.

Не зважаючи на велике різноманіття виробів із деревини, технології обробки базуються на тих самих основних принципах, що і багато років тому: розпилюванні, струганні, свердлінні, точінні й шліфуванні. Зміни відбулись тільки в засобах, методах і технологіях обробки: ручні засоби обробки змінились механічними. Пристрої, що працюють на електроенергії, істотно зменшують час, необхідний на обробку лісоматеріалів, а також підвищують продуктивність праці та якість кінцевих продуктів.

Немає коментарів:

Дописати коментар